• Diğer

Dünya

20 milyar dolar!

Ekonomik darboğaz yaşayan ülkeye özel uçak filosuyla indi.Prens hava sahasına girdiğinde filosuna JF-17 Fırtına savaş uçakları eşlik etti.

20 milyar dolar!

18 Şubat 2019 10:32
-A

+A

Diğer tüm uçuşlar da geçici bir süre için durduruldu.Şimdiye kadar hiçbir yabancı lidere uygulanmayan bir protokolle karşılandı.Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Asya turunun ilk durağı Pakistan'da.Prens Muhammed, ülkedeki bir askeri havalimanında Başbakan İmran Han ve Genelkurmay Başkanı Kamar Cavid Bajwa tarafından kırmızı halıda karşılandı.Ardından Başbakan Han, Prens'i kendi kullandığı arabayla resmi konuta götürdü.Veliaht Prens Muhammed, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın resmi konutunda kalıyor.Yaklaşık 1000 kişilik Suudi heyet için başkent İslamabad'daki birçok beş yıldızlı otelde yüzlerce oda ayırtıldı. Yerel medya, karşılama töreni için binlerce güvercinin yakalanıp hazırlandığını yazdı.Ziyarette ilk imzalar da hemen atıldı. İki ülke, petrokimya, enerji ve  madencilik gibi alanlarda 20 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzaladı. İki ülkenin turizm konusunda da yatırım anlaşmaları yapacağını vurgulayan Prens Selman, 2030 sonrası turist sayısını karşılıklı 50 milyona çıkarmak istediklerini söyledi.Han ise turizm ve petrokimya alanında daha fazla iş birliğine açık olduklarını vurgulayarak, Pakistanlı hacıların Suudi Arabistan yolculukları ve vize işlemlerinin kolaylaştırılmasını, Suudi hapishanelerinde bulunan 3 bini aşkın Pakistan vatandaşının serbest bırakılmasını talep etti.
Suudi Arabistan'ın güneydeki liman kenti Gwadar'da inşa edeceği 10 milyar dolarlık petrol rafinerisi, anlaşmanın en büyük parçası. Gwadar, 60 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun merkezi konumunda. Ancak Çin'in yaptığı yatırıların bir karşılığı var: Pekin'in ülke politikaları üzerindeki etkisinin artması ve projelerde Çinli işçilerin çalıştırılması şartı.ki ülke arasında geçen yılın sonunda imzalanan anlaşmalarla, Pakistan'ın 3 milyar dolarlık borç ödemesi ertelenmişti.Pakistan Merkez Bankası, sekiz milyar dolarlık döviz rezervinin kaldığını ve ülkenin borçlarını ödemeyemekte zorlanacağını açıklamıştı.BBC muhabiri Abid Hüseyin, son yılların en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşayan Pakistan'ın Prens'in ziyaretine büyük umutlar bağladığını aktarıyor.Ağustos ayında Başbakan olan eski sporcu İmran Han, Pakistan ile ilişkileri iyi olan ülkelerden yardım talep ediyor. Han, göreve geldiğinden beri iki kez Riyad'ı ziyaret etti.Bunun sebebi; 1980'lerden beri 12 kez Uluslararası Para Fonu IMF'den yardım alan ülkesinin, kurumdan yeniden bir kurtarma paketi almaya çalışması. Han, dost ülkelerden alacağı destekle bu paketi mümkün olduğunca küçültmeye ve şartlarını yumuşatmaya çalışıyor.
Pakistan, Suudi Prens'ten hemen önce Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan'ı ağırladı. Prens, Pakistan'a altı milyar dolarlık destek vaadinde bulundu.Suudi Arabistan da ülkeye bugüne kadar yaklaşık altı milyar dolarlık destek vermişti. Şimdi bu desteğin, Prensin ziyaretinde imzalanan yirmi milyar dolarlık yedi farklı ticari anlaşmayla yükseltilmesi hedefleniyor.BBC muhabiri Abid Hüseyin, iki ülkenin, çok daha eskilere dayanan birçok karşılıklı çıkarı olduğunu da bildiriyor. İhtiyaç halindeki tek ülke Pakistan değil; Suudi Arabistan'ın da Pakistan'a ihtiyacı var.Veliaht prensin Asya turu, dünya çapında itibarının hem Yemen savaşındaki sivil ölümleri ve açlık, hem de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki konsolosluğunda katledilmesi sebebiyle zarar gördüğü bir zamana denk geliyor. Bu sebeple ziyaretler, Riyad'ın yeniden güven kazanmak ve dostluk tazelemek çabası olarak değerlendiriliyor.Pakistan, askeri işbirliği açısından da Suudi Arabistan için ayrıca bir öneme sahip. Mekke'deki kutsal mekanlar yaklaşık 40 yıl önce militanların saldırısına uğradığında, Pakistan askerleri hızla Suudi Arabistan'a gönderilmişti.Pakistan'ın, komşusu İran'la sorunları olsa da, Muhammed Bin Selman'ın ziyaretinden sadece bir hafta önce İslamabad'ın en büyük caddeleri İran'daki 1979 İslam Devrimi'nin 40. Yıldönümünü kutlayan posterler ve afişlerle süslendi.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku