• Diğer

Yaşam

Can kaybı 2'ye yükseldi

Kırklareli'nde şiddetli yağış sonrasında taşan dereler, orman içerisindeki bungalov evleri sular altında bıraktı. Arama-kurtarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu 6 kişi kurtarıldı, 2 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp 4 kişi için çalışmalar devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "3 kişi yaralı durumdadır. Hayatını kaybeden 2 vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Can kaybı 2'ye yükseldi

5 Eylül 2023 23:29
-A

+A

 
 
 
Kırklareli'nde şiddetli yağış sonrasında taşan dereler, orman içerisindeki bungalov evleri sular içinde bıraktı. Ekipler bölgede kayıp tatilciler olabileceği konusundaki teyakkuza girerek arama tarama faaliyeti başlattı. AFAD'dan yapılan açıklamada, arama çalışmalarının ardından 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı ve 6 kişinin ise kurtarıldığı bildirildi. Kayıp 4 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.
Selin vurduğu Kırklareli'nin Demirköy Belediye Başkanı: Turistik kamp alanında 4 kişiden haber alınamıyorBAĞLANTI YOLLARI SULAR ALTINDA KALDI
Kırklareli'nde bir anda bastıran şiddetli yağış dereleri taşırdı. Derelerin taşmasıyla İğneada Demirköy arasında bulunan bağlantı yolları sular altında kaldı.
 
 
EKİPLER TEYAKKUZDA
Derelerden taşan sular ormanın içerisinde kurulu bungalov evleri sular altına bıraktı. Ekipler, bungalov evlerde kayıp veya mahsur kalabileceğini değerlendirerek bölgedeki arama ve tarama faaliyetlerini artırdı. AFAD, UMKE'nin yanı sıra askeri araçlarında bölgede çalışmalara katıldı.
 
 
AFAD'DAN AÇIKLAMA GELDİ: 2 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU
Konuya ilişkin AFAD'dan yapılan açıklamada, 6 kişinin kurtarıldığı ve 2 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi. Öte yandan kayıp 4 kişinin de arandığı açıklandı.
 
 
4 KİŞİ KAYIP
AFAD'ın açıklaması şöyle: "İğneada Sisli Vadisi'nde bulunan bungalov otellerin yer aldığı bölgede yoğun yağış sonucu 12 kişinin mahsur kaldığı bilgisi üzerine ekiplerimiz ivedilikle bölgeye sevk edilmiştir. Arama ve kurtarma ekiplerimiz tarafından 6 vatandaşımız kurtarılmış, iki vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Kayıp 4 vatandaşımızın arama ve kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.
 
BAKAN KOCA: 3 KİŞİ YARALI DURUMDADIR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgedeki son duruma ilişkin, Kırklareli'nin Demirköy ilçesinin Sisli Vadi mevkiinde yoğun yağış nedeniyle İki kişi maalesef hayatını kaybetmiştir. Üç kişi yaralı durumdadır. Hayatını kaybeden iki vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Sel sebebiyle kayıp olduğu düşünülen vatandaşlarımız için arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Olay yerine 6 ambulans ve 2 UMKE timi görevlendirilmiştir. Kırklarelilerin yanındayız. Allah hepimizi afetlerden korusun." ifadelerini kullandı.
 
 
VATANDAŞLARA UYARI
Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, fırtına, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz."
 
 
VALİ EKİCİ: 4 KİŞİYİ BULANA KADAR ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDECEK
Kırklareli'nin Demirköy ilçesi ve İğneada beldesinde kuvvetli yağışın ardından yaşanan selde 2 kişi öldü, 4 kişi kayboldu. AFAD Başkanı Okay Memiş ile Kırklareli Valisi Birol Ekici, İğneada beldesinde gelişmelerle ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Vali Ekici, dün sabahtan itibaren İğneada beldesinde yoğun bir yağış olduğunu belirterek, "Dün 3 evimizi su basmıştı, onları temizledik ama bugün sabah tekrar 07.30'da yoğun bir yağışla karşı karşıya kaldı. Bu bölgede şu anda bulunduğumuz bölgede, İğneada'nın Longoz Ormanları'nın bulunduğu kesimde yoğun bir sel akışı oldu ve sabahtan itibaren bu bölgede devletimiz tüm kurumlarıyla burada. AFAD'ımız en kısa sürede intikal etti, Kızılay, Sahil Güvenlik ekipleri, jandarma, Türk Silahlı Kuvvetleri, Özel İdare ve karayolları ekipleriyle birlikte bu bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayatın tekrar normale döndürülmesi için çalışıyoruz. 9 kişi selden etkilendi. Bunlardan 3'ünü sabahtan itibaren kurtardık, 2'sinin cesedine ulaştık, 4 kişinin de arama çalışmaları devam ediyor. Bulunduğumuz bölgeden her taraftan yol giriş ve çıkışı var, dolayısıyla inşallah o 4 kişiye sağ salim ulaşmayı ümit ediyoruz. Ben daha bölgeye gelmeden İçişleri Bakanımız, AFAD Başkanımız Ankara'dan bizleri uyardılar ve bölgede yoğun bir çalışma yürütülüyor. Diğer 4 kişiyi de buluncaya kadar çalışmamız devam edecektir" dedi.
 
 
MEMİŞ: KAYITLARI TUTAN DA KAYIP
AFAD Başkanı Okay Memiş, Kırklareli ve Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi. Memiş, "Dün itibariyle bu bölgede aşırı yağışlar olacağı ikazında bulunmuştuk, turuncu kod diye tanımladığımız bir tanımlamamız var. Bu çerçevede hem ilimiz valisiyle hem de AFAD yetkilileriyle görüştük. Onlar da gerekli ikazları bütün paydaşlarımızla beraber yaptılar. Bununla birlikte bu sabah Longoz Ormanları dediğimiz tam da önünde bulunuyoruz. Aslında yerleşime kapalı olan bir alanda, bungalov evlerden oluşan bir bölgede insanların geçici olarak konakladığını tespit ettik. Tespitlerimize göre gelen ihbarlara göre bütün arama ve kurtarma faaliyetlerimizi, sayın valimizin önderliğinde o bölgede yoğunlaştırdık. Tam biz de o alanda arama kurtarma faaliyetlerini yürütürken, ekiplerimiz memnuniyetle iki vatandaşımızı sağ olarak kurtardılar. Maalesef iki vatandaşımızın da hayatını kaybettiğini fark ettik, onların cenazelerine ulaştık. Orada geçici konaklamadan dolayı, elimizdeki verilere göre 4 vatandaşımızın daha kayıp olduğunu değerlendiriyoruz. O 4 vatandaşımızı da arama çalışmaları devam ediyor" dedi.
 
Memiş, bungalov evlerde konaklamayla ilgili kayıtların tutulduğunu da belirterek, "Ancak o kayıtları tutan vatandaşımız da kayıplardan birisi, ona da ulaşmaya çalışıyoruz. Bütün imkanları seferber etmeye gayret ettik. Devletimizin gücüyle, AFAD, emniyet, Sahil Güvenlik Komutanlığı, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızın bütün imkanlarımızın bütün imkanlarını seferber ettik. Sadece AFAD'a bağlı 200 kişilik ekip şu anda arama kurtarma faaliyetlerine devam ediyor. İnşallah ümit ediyoruz ki sağ bir şekilde vatandaşlarımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Bizim AFAD olarak bu meteorolojik uyarılara ve diğer uyarılara, vatandaşlarımızın riayet etmesini özellikle istirham ediyoruz. Çok önemsenmiyor. 30 santimlik debisi olan bir sudan bile bir araç rahatlıkla eğer eğimliyse o arazi, suya kapılabiliyor. Göz göre göre aracını sürerek 'ben buradan geçerim' diye zannediyor. Ancak sonra suya kapılıyorlar ve hayatlarını kaybediyorlar. Onca ikazımıza rağmen bu tür istenmeyen olaylarla da karşı karşıya kalabiliyoruz. Onun için vatandaşlarımızın özellikle bütün devlet yetkililerinin uyarılarına riayet etmelerini istirham ediyoruz. Biz 7/24 arama çalışmalarına devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki, bizler tarafından 4 olduğu değerlendirilen, umarız sayı artmaz, o kayıpları bulana kadar görevimizin başında olacağız" diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

75 yaşında zor durumda kaldı

75 yaşında zor durumda kaldı

15:34 - 9 Aralık 2023

Atanamayan öğretmen kendini astı

Atanamayan öğretmen kendini astı

01:16 - 23 Ağustos 2023

3 itfaiye eri hastaneye kaldırıldı

3 itfaiye eri hastaneye kaldırıldı

16:33 - 16 Ağustos 2023

Eli kelepçeli halde buldular

Eli kelepçeli halde buldular

16:07 - 12 Ağustos 2023

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku